Aktualności O nas Oferta Cennik Kontakt


Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana. Nie trzeba odprowadzać zaliczek na podatek, rozliczysz się raz w roku

 

Działalność nierejestrowana to element konstytucji biznesu, czyli pakietu ułatwień dla przedsiębiorców - wszedł on w życie z końcem kwietnia.

Dobra wiadomość dla dorabiających sobie w ramach działającej od niedawna działalności nierejestrowanej. Prowadzący działalność nierejestrowaną nie musi odprowadzać zaliczek na PIT. "Przychody zalicza do tzw. innych źródeł, wykazuje w zeznaniu rocznym i po obliczeniu dochodu płaci podatek według skali (czyli 18 lub 32 proc.)"

Biorąc pod uwagę, że działalność nierejestrowana to taka, w której w miesiącu zarabiamy nie więcej niż 1050 zł, podatek na koniec roku będzie niski, a jeśli dorabialiśmy tylko okazjonalnie może nie być go wcale - uratuje nas bowiem kwota wolna od podatku.

Jak wynika z deklaracji złożonych przez resort finansów, skorzystają też firmy, z którymi współpracuje prowadzący działalność nierejestrowaną. Nie muszą one bowiem pełnić obowiązków płatnika, czyli potrącać zaliczek na PIT, odprowadzać ich do urzędu ani wystawiać PIT-11. Będą mogły zaliczyć ponoszone wydatki do podatkowych kosztów.

Możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej to element konstytucji biznesu, czyli pakietu ułatwień dla przedsiębiorców. Ci, którzy zarabiają na swojej działalności maksymalnie 1050 zł miesięcznie, nie muszą w ogóle jej zgłaszać.

Dopiero po przekroczeniu tego progu trzeba złożyć wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.


Dodano: 11.05.2018


© 2014 Wszystkie prawa zastrzeżone | Biuro Rachunkowe BKC

Beata Chwiałkowska
ul. Czereśniowa 12
62-065 Grodzisk Wlkp

e-mail: bkc@op.pl
tel. 608 083 430
tel. 604 426 255

Biuro polecane przez iKsiegowosc24 Gwarancja bezpieczeństwa danych z iBard24