Aktualności O nas Oferta Cennik Kontakt


Nowa deklaracja DRA

Od 1 stycznia 2016 roku będzie obowiązywał nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zmiana ma na celu dostosowanie formularza do nowych regulacji dotyczących świadczeń rodzinnych.

Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1217) wprowadziła nowy rodzaj świadczenia – świadczenie rodzicielskie – dla osób, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, czyli osoby bezrobotne, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło.

Jednocześnie wprowadzono zmiany w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiana dotyczy  uzupełnienia miesięcznej kwoty zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy jest ona niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego zatem oznacza to wprowadzenie minimalnej wysokości wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia rodzicielskiego w kwocie 1000 zł.

Z uwagi na treść obowiązujących przepisów zmodyfikowano wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w zakresie odblokowania w bloku V pola 04 - tak aby płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego mogli w nim wykazać kwotę dopłaty (podlegającą finansowaniu z budżetu państwa). Dodatkowo w kodach świadczenia przerwy dodano kod 329 jako „podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego”.

 

 

W deklaracji ZUS DRA wprowadzono także zmiany porządkujące, polegające na rozszerzeniu pól, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom składek wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych.

Zmodyfikowana deklaracja ZUS DRA będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.


Dodano: 28.09.2015


© 2014 Wszystkie prawa zastrzeżone | Biuro Rachunkowe BKC

Beata Chwiałkowska
ul. Czereśniowa 12
62-065 Grodzisk Wlkp

e-mail: bkc@op.pl
tel. 608 083 430
tel. 604 426 255

Biuro polecane przez iKsiegowosc24 Gwarancja bezpieczeństwa danych z iBard24